„Doporučujem všetkým moje cvičenie, urobí vás št’astnejšími. Od doby čo cvičím som nebol chorý, nebral som nikdy ani aspirín. Jem, čo mám rád. Keby ľudia videli ako žijem – občas fajčím (dútniky), pijem víno a milujem – neverili by tomu.

Joseph Hubertus Pilates ( 1880 – 1967) sa narodil v Nemecku a ako dieťa trpel astmou, krivicou a reumatickou horúčkou.

Bol slabé dieťa a rozhodol sa zosilnieť. Jeho snaženie bolo úspešné a stal sa dokonalým potápačom, gymnastom, lyžiarom a boxérom.

Jeho odhodlanie k uzdraveniu ho hnalo k štúdiu východných a západných foriem cvičení, vrátane jogy, starovekých gréckych a rímskych režimov.

Behom I. Svetovej vojny robil ošetrovateľa. Navrhol cvičebné vybavenie a sériu cvikov pre pacientov ležiacich na nemocničných lôžkach. Tento systém tvoril základ pre jeho jedinečný štýl. Po vojne trénoval policajný zbor v Hamburgu, chodil k nemu Rudolf von Laban (tanečný choreograf a pohybový analytik), Mary Wigmann (nem. tanečnica a choreografka).Tento špecializovaný cvičebný aparát si potom zobral do New Yorku, kde si ho patentoval a v roku 1926 tam otvoril svoje prvé Pilates štúdio.

Podporoval fyzickú harmóniu a rovnováhu tela pomocou kontroly dýchania, ohybnosti, vycentrovanosti. Jeho štúdio v New Yorku pripútalo pozornosť tanečných komunít a Pilatesova technika sa stala základnou časťou tanečného tréningu (George Balanchin a jeho tanečníci, Martha Graham, Jerome Robbins, Ted Sharon). Netrvalo dlho a Pilates štúdio pritiahlo elitu z celej Ameriky – triumfnúť baletných tanečníkov prišli i herci, atléti, golfisti (Katharine Hepburn, Sir Laurence Olivier, Yehudi Menuhin, Jean Vanderbilt). Všetci boli priťahovaní silou harmónie medzi mysľou a svalmi.