Ponožky či topánky? Oboje. Skinners má predstavovať výhody oboch. Tak hovorí výrobca na svojich stránkach. Bola som príjemne prekvapená, že takáto alternatívna „obuv“ sa vyrába práve v susednej Českej republike.

Kde všade sa dajú Skinners využiť?

Je to na vás, ale Skinners sú v prvom rade určené ako alternatíva bežných topánok či tenisiek na miestach, kde oceníte práve ich skladnosť, či ľahkosť v prípadoch, kedy rozhoduje váha toho, čo si potrebujete zbaliť na cestu.

Ja sa však vo svojej recenzii zameriam na činnosti, kvôli ktorým som si Skinners zadovážila. A to ako:

  • relaxačná „obuv“ počas chodenia/po chodení naboso,
  • náhrada tenisiek pri tréningu behu.

Kedže ide o špeciálnu formu ponožiek, ktoré majú ochrannú dvojitú a antiabrazívnu spodnú vrstvu, vďaka tejto vrstve je možné chodiť do terénov, kde sa ľudia väčšinou boja ísť naboso, alebo – ako v mojom prípade – ešte nemajú plosky chodidiel tak pevné a odolné, že by zvládli aj náročný povrch (ostré drobné kamienky, skaly atď.).

Výrobca vo svojom príbalovom letáku upozorňuje, že Skinners nie sú náhradou plnohodnotnej obuvi a nie sú vhodné do extrémnych podmienok. Nakoľko však neboli bližšie špecifikované, je otázkou, či ich použitie v horách, kde boli vystavené aj môjmu testu, je považované za extrémne. Úprimne, lákalo ma vyskúšať ich hranice. Ako dopadol môj test v takýchto podmienkach si môžte pozrieť v článku Na rakúsky Schneeberg v Skinners, kde je aj video z tohto hikingu.

Materiál a vlastnosti

Oceňujem, že sa Skinners vyrábajú ručne v Českej republike, momentálne mám dva páry, a napriek tomu, že majú rovnakú veľkosť, je cítiť medzi nimi jemné rozdiely. Som taktiež rada, a výrobca má za to u mňa veľké plus, že pri ich výrobe nedochádza k utrpeniu ľudí, zvierat či poškodzovaniu životného prostredia.

Poďme sa teda bližšie pozrieť na materiál, z ktorého sú zložené. Ako som už uviedla, skladajú sa z dvoch častí, z úpletovej ponožky a spodnej odolnej vrstvy. Dvojitá spodná vrstva je zložená zo zmesí bezftalátovýchpolymérov. Pôvod tohto materiálu je vo Švédsku.

Úpletovú časť Skinners tvorí:

  • 22% bavlny
  • 22% viskózy
  • 45% Siltex (Ag+)
  • 11% lycra
 

 Skinners v praxi

Ako sa teda Skinners osvedčili v reálnom teréne? Môžem skutočne potvrdiť, že Skinners sú naozaj ľahké a priedušné, skladné, jednoducho sa dajú zložiť alebo zrolovať.

ak chcete čítať celý článok, kliknite tu:

https://barefoot.sk/skinners—testovali-sme-pre-vs-b14